GYIK
Gyakran ismételt kérdések
Kérdése van?
Kedves Látogató! Gyakran Ismételt Kérdések szekciónk szerkesztés alatt áll. Felmerülő kérdéseit addig is felteheti nekünk a hello@eveszavarokrol.hu e-mail címen.
A segítégkérés útjai
Evészavarokban való érintettség esetén az alábbi lehetőségeket mérlegelheti. Az alábbi lépések csupán tájékoztató jellegűek, és nem feltétlenül a segítségkérés helyes sorrendjét mutatják be.
Orvosi vizsgálat
A pszichoterápia megkezdése előtt orvosi vizsgálat szükséges. A klinikai szakpszichológus munkája során köteles orvosi konzultációt igénybe venni minden esetben, amikor a beteg állapota vagy állapotának védelme indokolja.
Részletes fizikális vizsgálat, amely magában foglalja a belgyógyászati és neurológiai értékelést, valamint a vérnyomás mérését, az EKG-t és a laborvizsgálatokat, elengedhetetlen a beteg állapotának pontos felméréséhez. Fontos, hogy minél előbb elvégezzük ezeket a szomatikus vizsgálatokat, hogy kizárhassuk a fogyáshoz vezető esetleges szervi okokat. A sürgősségi paraméterek figyelembevételével történő kockázatbecslés is alapvető fontosságú. A vizsgálatok célja egyrészt a szomatikus differenciáldiagnózis felállítása, másrészt a kockázatok megfelelő felmérése.
(Források: Eütv.103.§.4. és 2020. EüK. 7. szám EMMI szakmai irányelv 1.)
Ambuláns ellátás
Kórházi fekvőbeteg-ellátás
Magánellátás
A járóbeteg-ellátás történhet magánellátás keretein belül. Javasoljuk az alábbi szempontok mérlegelését.
Az ellátók kompetenciája
Ideális esetben a pszichés vezetést evészavar terápiában jártas (gyermek)pszichiáter szakorvos, klinikai szakpszichológus (pszichoterápiás végzettséggel) vagy pszichoterapeuta szakorvos végzi.
A fenti végzettségekkel még nem rendelkező (többnyire képzésben lévő) szakemberek mindenképp szupervízió igénybevétele mellett dolgoznak.
A családterápiát végző szakemberek közül legalább az egyik pszichológus vagy pszichiáter.
A terápia formája
A család bevonása a lehető legnagyobb mértékben lényeges az evészavarok kezelésében. A családterápia fiatal, tizenéves evészavaros betegek kezelésében a leginkább ajánlott módszer. (Figyelem: a családterápia NEM egyenlő a családállítással. Mi kizárólag a családterápiát javasoljuk.) Ha a szülők nem érhetőek el, akkor természetesen egyéni terápia vagy csoportterápia lehet célravezető.
A magyarországi gyakorlatban az integratív terápiás megközelítés bizonyul a leghatékonyabbnak. Ez magában foglalja az egyéni, család- és csoportterápiát, valamint a különböző pszichoterápiás módszerek integrálását és a betegség-specifikus megközelítéseket.
Módszerek
A pszichoterápiás gyakorlatban az evészavarokkal foglalkozó szakemberek változatos módszerekkel dolgozhatnak.
A szakmai ajánlásokban rendre megjelenő pszichoterápiás módszerek:
- Családterápia
- Kognitív viselkedésterápia (CBT)
- Pszichodinamikus terápiák
- Integrált megközelítéssel dolgozó pszichoterápiás irányzatok (pl. sématerápia, dialektikus viselkedésterápia, mentalizáció alapú terápia, áttétel fókuszú terápia)
Kiegészítő terápiaként alkalmazhatóak:
- Non-verbális pszichoterápiás módszerek, elsősorban csoportos formában, pl. művészetterápia, zeneterápia, tánc- és mozgásterápia
(Források: Túry, Szumska, Pászthy & Purebl, 2017; 2020. EüK. 7. szám EMMI szakmai irányelv 1)
Önsegítés és pszichoedukáció
Pszichoedukáció
A pszichoedukáció olyan módszereket foglal magában, amelyek információnyújtásra és oktatásra épülnek. Ennek révén a betegek és hozzátartozóik megismerhetik a betegséget, ami elősegíti a betegek jobb motivációját és együttműködését, valamint javulást eredményez a családdal való kapcsolatokban. A pszichoedukáció kiegészítheti a pszichoterápiás beavatkozásokat, de enyhébb esetekben önállóan is jelentős segítséget nyújthat.
Pszichoedukációs tartalmainkért keresse fel az Evészavarokról Instagram-oldalát, Facebook-oldalát, illetve blogunkat.
Hozzátartozóknak szóló edukációs előadás-sorozatunkról itt tudhat meg többet.
Az Evészavarokról csapatának ajánlásai:
- Gersei Csenge Instagram-oldala
- A Csak ha érdekel podcast Leindler Milánnal
Önsegítés
Az önsegítés módszere egyre szélesebb körben terjed. Jellemzően csoportos formában valósul meg, de léteznek egyéni használatra szánt önsegítő útmutatók is. Ezekben a könyvekben jól kidolgozott programok találhatók, amelyeket a betegek önállóan, otthoni környezetben is alkalmazhatnak.
- A tiszta önsegítés azt jelenti, hogy a betegek kizárólag önmagukra vagy sorstársaikra támaszkodnak, az önsegítés szakember vezetése nélkül valósul meg. Evészavarból gyógyulóknak és gyógyultaknak szól a Gyógyuló Evészavarosok Online Önsegítő Csoportja, melyet az Evészavarokról csapata szervez, s amely Magyarország egyetlen olyan tiszta önsegítő csoportja, amely a Belvárosi Evészavar Műhely támogatásával és szakmai tanácsadás mellett működik.
- Vezetett önsegítés esetén valamilyen szakmai támogatás is rendelkezésre áll. A vezetett önsegítés elvén működik a Semmelweis Egyetem által kialakított JÓL(L)ESZÜNK online önsegítő program.
Az Evészavarokról csapata által ajánlott önsegítő kiadványok:
- Dr. Túry Ferenc: Anorexia, bulimia. Önsegítő és családsegítő kalauz – Anorexiában és bulimiában érintett személyeknek és családjaiknak ajánljuk
- P.J. Cooper: Farkaséhség (Fordította Dr. Túry Ferenc) – Bulimiában érintett személyeknek és hozzátartozóiknak ajánljuk
Az önsegítés nem helyettesítheti a pszichológiai tanácsadást és pszichoterápiát. Az önsegítő csoportok nem tekinthetőek csoportterápiának, hiszen nem terápiás eszközökkel dolgoznak.
Hozzátartozóknak
Leindler Milán pszichológus, egyetemi oktató és Gersei Csenge sajátélményű pszichológus rendszeresen szerveznek hozzátartozókat támogató csoportalkalmakat. További információkért látogasson el Milán és Csenge szakmai oldalára.