Az evészavarok gyógyulása során még megjelenhetnek újra a tünetek
Varga Gréta
Az evészavarok tünetei (pl. koplalás, falás, önhánytatás, víz- és hashajtó készítmények szedése, intenzív testedzés) a betegség mélypontján a legerősebbek. Heti rendszerességüket tekintve akár a hét minden napján jelentkezhetnek többszöri alkalommal. A tünetek, valamint az evéssel való foglalatoskodás a mindennapi élet fő szerevezőjévé válhatnak. Az evészavarokkal küzdők kontrollvesztettséget élnek meg az evészavaros tünetekkel szemben, a kényszer és a szorongás felerősödését tapasztalhatják.
A gyógyulás előrehaladtával a tünetek fokozatosan kopnak ki az evési szokásokból. Egyre ritkábban jelentkeznek, és a tüneteknek ez a fajta ritkulása a gyógyulás jelének tekinthető.
Amennyiben nem jelentkezik tünetváltás, tehát például anorexia esetén a koplalást nem váltja fel más mentális és/vagy evészavarokra jellemző tünet, akkor jó eséllyel a pszichés jóllét pozitív változásáról árulkodik a tünetek csökkenése.
A gyógyulás felé haladva két tünet között egyre hosszabb idő telik el, és megesik, hogy hosszabb tünetmentes időszak után a tünet újra megjelenését a gyógyulók kudarcként könyvelik el.
Bekapcsolhat a „minden vagy semmi” típusú gondolkodás, visszaesésként tekinthetnek rá, mintha egy tünetes nap semmivé tenné a korábbi tünetmentes időszakot. Ez a fajta gondolkodás kedvezhet a valódi visszaesésnek, vagyis a gyógyulás feladásának. Bűntudatot és tehetetlenség érzést kelthet, amely érzések melegágyai lehetnek az evészavaros tüneteknek.
Gyakorlat
Ilyenkor segíthet a tünet új idői keretbe helyezése. Azaz, nézd meg, hogy az evészavarokkal való küzdelmed mélypontján heti hány tünetes napról számoltál be, és ahhoz képest most, ezzel a tünetes nappal heti vagy havi hány tünetes napod lett.
A gyógyulás során azt fogod tapasztalni, hogy egyre szélesebb idői keretre van szükséged ahhoz, hogy meg tudd határozni, milyen gyakran jelennek meg a tünetek.
Kezdetben ez akár heti 7 nap is lehetett, később már lehet, hogy hetente nem is mérhető, kéthetente, havonta vagy háromhavonta egyszer jelentkezik.
Ez az átkeretezés segíthet neked abban, hogy a tünetek számának fokozatos csökkenését ne kudarcként, hanem a gyógyulás természetes részeként éld meg, és egy tünetes nap után tovább haladj a gyógyulás útján.
Varga Gréta
Szexuálpszichológiai szakpszichológus, képzésben lévő pár- és családterapeuta