Tájékoztató evészavarokban szenvedő fiatalok pedagógusai számára

Szabó Tamara

Magyarországon egyre több az evészavarokban érintett fiatal. Lányok körében népszerűbbek a különböző evészavarfajták, de egyre több fiút is látunk már. Vannak, akik kalóriát számolnak, állandóan diétáznak, néha még a folyadékbevitelt is csökkentik, emellett testsúlycsökkentő sportok rabjaivá válhatnak. Gyakori jelenség, hogy a fiatalok a valóságosnál sokkal kövérebbnek ítélik meg testüket, tudomást sem véve a gyakran életveszélyes fogyásról.

A diéta és a testképzavar az anorexia nervosa vezető tünetei. Az önhánytatás vagy más testsúlyemelést kompenzáló viselkedések (sport, gyógyszerek, drogok) anorexia és bulimia tünetei is lehetnek. Az orthorexiások az egészséges táplálkozás rabjai, minden energiájukat az étrendjük megtervezésére és kivitelezésére fordítják.

Fiúknál gyakoribb az izomdiszmorfia, az érintett fiatalok függőségszerűen űznek izomtömeg-növelő sportokat, nemritkán fehérje- és/vagy szteroidfogyasztással kiegészítve, miközben magukat soványnak, csenevésznek látják.

Mit tud tenni tanítványáért?

Mit tud tenni tanítványáért, ha úgy érzi, érintett a fenti nehézségek valamelyikében? Sokat! Az Ön lehetőségeit két csoportban fogalmaztuk meg. 

Segítheti a fiatal indulását, ha még nem kapott támogatást, terápiát e téren

Vészjelek fogyás esetén:

  • Vészes fogyás (rövid idő alatt 10%-ot meghaladó testsúlycsökkenés). Normál testsúly mellett is előfordulhatnak súlyos testi szövődmények (pl. életveszélyesen alacsony pulzus vagy laboreltérések). Markáns (10%-os vagy annál nagyobb) fogyás esetén az orvosi vizsgálat elengedhetetlen.
  • Fogyással összefüggésbe hozható fizikai tünetek (pl. szédülés, ájulás, gyengeség)
  • Markáns viselkedésváltozás: a fogyásra való beszűkülés mellett visszahúzódás, lehangoltság
  • Tanulmányi eredmény változása, dekoncentráció
  • Lányoknál a menstruációs ciklusa felborulása a fogyás kapcsán

Vészjelek, ha nincs fogyás: 

  • Testsúlycsökkentésre irányuló kompenzáló viselkedés: extrém sportolás, önhánytatás,
    gyógyszerek, drogok
  • Markáns izomtömeg-növekedés mellett is soványnak, csenevésznek tartja önmagát a fiatal
  • Szteroid- vagy fehérjefogyasztás izomtömeg-növelés céljából
  • Egészséges ételek fogyasztására történő beszűkülés, mely az életminőséget rontja (pl. nem megy el osztálykirándulásra, közös programokra)

Mit tegyen vészjelek esetén?
Fontos a fiatallal egy négyszemközti beszélgetést kezdeményezni annak a pedagógusnak, akiben a fiatal bízik. Érdemes jelezni a változást, amit a pedagógus érzékel és kifejezni az aggodalmat. A gyermek szüleinek értesítése elkerülhetetlen, az életkor mellett a kórképekre jellemző hiányzó betegségbelátás miatt is. Gyakran a pedagógusok előbb látják a problémát, mint a szülők. A szülőkkel történő közös konzultáció során fontos lenne elérni, hogy házi gyermekorvosi vizsgálat történjen, aki a fiatal állapotának súlyossága alapján kórházba vagy ambuláns terápiára irányítja a családot. A fiatalok jobban elfogadnak egy orvosi kockázatelemzést, mintha mindjárt terápiába küldjük őket. A gyerekek/fiatalok noszogatása, étkezésre való biztatása, „etetése” nem vezet célra, sőt ártalmas, kérjük, ezt ne tegye. (Gyakori jelenség, hogy evészavarban szenvedő fiatal környezetében lévők táplálkozástudományi szempontból közelítik meg a problémát és kéretlen tanácsokat osztanak az élelmiszerek összetételét, kalóriaszámlálást stb. illetően. Ezek a tanácsok a legtöbb esetben nem segítik beteget, ezért szinték kerülendők. – A szerk.) Fontos, hogy a fent részletezetett lépések a gyermek tudtával történjenek, hogy a bizalom a későbbiekben se sérüljön.

Terápiában lévő evészavaros fiatalok esetében mások az Ön lehetőségei

Evészavaros gyerekeknél a terápia általában a gyermekkel és a családdal szoros együttműködésben történik, a családtagok, illetve a gyermek közvetlen környezete fontos erőforrás. A terápia során „terápiás szerződést” kötünk a fiatalokkal és a családjukkal, ahol a test biztonsága és a szükséges gyarapodás érdekében az aktivitást (iskolába járást, testnevelés órai részvételt, sportolást, osztálykiránduláson való részvételt) – súlyosságtól függően – korlátozzuk és testsúlyhoz kötjük. E kérdésben mindig egyedi elbírálás a mérvadó.

A gyógyulás érdekében elengedhetetlen, hogy ezt minden felnőtt következetesen betartsa. Amennyiben a terápia érinti az iskolai aktivitást, akkor erről a terapeuta írásbeli dokumentációban értesíti Önt, orvosi felmentést, igazolást ad. Amennyiben szükségesnek tartja, hogy felvegye a terapeutával a kapcsolatot, akkor ezt Ön a család és a gyermek tudtával teheti meg, közös konzultációkra is van lehetőség.

A bejegyzés a „2020. EüK. 7. szám EMMI szakmai irányelv 1” mellékletében található oktatási anyagot tartalmazza, kiegészítve a szerkesztő megjegyzéseivel. 

Szabó Tamara

Pszichológushallgató, képzésben lévő családterapeuta, kutató, tapasztalati szakértő