Tudástár
Érthetően az evészavarokról
Tudjuk, hogy érintettként és hozzátartozóként milyen fontos a hiteles forrásból származó információk elérése. Az átfogó, tudományos igényű, mégis közérthető ismeretátadás jegyében hoztuk létre Tudástárunkat.
Sürgős segítség
Szomatikus és/vagy pszichiátriai sürgősség esetén azonnali kórházi felvétel indokolt. A lenti kritériumok fennállása esetén keresse fel a területileg illetékes kórház pszichiátriai osztályát!
Kiskorú beteg esetében
Az optimális kórházi ellátás olyan intézményben valósul meg, amely multidiszciplináris megközelítést alkalmaz, és rendelkezik a gyermekpszichiátriai kezelésekhez szükséges szakemberekkel és infrastruktúrával. Ez lehet gyermekpszichiátriai osztály, vagy amennyiben ilyen nem áll rendelkezésre, olyan kórház, ahol a gyermekosztály biztosítja a fekvőbeteg ellátást, és ahol gyermekpszichiáter vagy klinikai szakpszichológus konziliáriusi szerepben hozzáférhető az intézményen belül. Így biztosított a pszichiátriai kivizsgálás és terápia megkezdése.
Szomatikus sürgősségi esetekben a gyermekosztály vagy a gyermek intenzívosztály biztosítja a megfelelő ellátást, míg pszichiátriai sürgősség esetén a gyermekpszichiátriai osztályos felvétel javasolt.
Sürgős kórházi felvétel
Az alábbi kritériumok tájékoztató jellegűek, a kurrens iránymutatásokban található szakmai állásfoglalást tükrözik, ám a klinikia gyakorlatban a kórházak helyi szabályozása ettől eltérhet. A kórházak egyedi szabályozásáról lejjebb olvashat.
A leggyakoribb szomatikus indokok:
- Igen alacsony BMI (ld. alább)
- Napi többszöri hányás miatti szérum-kálium hiány
- 45/min alatti bradycardia, egyéb szívritmuszavarok
- Teljesen kontrollvesztett táplálékfelvétel
- Ambuláns kezelésre nem javuló makacs tünetek
Pszichiátriai kritériumok:
- Súlyos depresszió és egyéb, kórházi ellátást igénylő pszichiátriai állapot
- Öngyilkossági veszély – Nyomasztó szuicid gondolatok, reménytelenség, önvád, elvész a jövőkép
- Pszichotikus szintű testképzavar és beszűkültség
- Az impulzuskontroll társuló súlyosabb zavarai – Alkohol- vagy drogabúzus
(Források: Túry, Szumska, Pászthy & Purebl, 2017; 2020. EüK. 7. szám EMMI szakmai irányelv 1)
Nemzetközi irányelvek
A NICE (National Institute for Health and Care Excellence) szakmai irányelve az evészavarok felismeréséről és ellátásáról.
Ez az útmutató az evészavarokkal küzdő gyermekek, fiatalok és felnőttek felmérésére, kezelésére, nyomon követésére vonatkozik. Célja, hogy az anorexia nervosa, a falászavar és a bulimia nervosa leghatékonyabb kezeléseinek részletes bemutatásával javítsa az érintettek ellátását.
Az iránymutatás ajánlásokat tesz a gondozási folyamat különböző szakaszaira vonatkozóan, valamint az evészavarral élő emberek és családtagjaik, gondozóik támogatására. Tekintettel a testi szövődményekre és pszichés társbetegségekre, az ellátásra vonatkozó ajánlások mind a szomatikus ellátást, mind a pszichológiai intervenciót lefedik. Az irányelv alapját a bizonyítottan hatékony terápiás módszerek képzik.
A NICE-iránymutatás magyar nyelvű fordítását hamarosan elérhetővé tesszük.
Hazai irányelvek
Az evészavarok kutatásában és kezelésében kiemelkedő hazai szakemberek több évtizedes tapasztalatukra építve nyújtanak segítséget számunkra, hogy eligazodjunk az evészavarok ellátásával kapcsolatos – sokszor egymásnak ellentmondó – ajánlások útvesztőjében.
Az alábbi útmutatók célja, hogy támogatást nyújtsanak a mindennapi klinikai gyakorlatban. Részletezik az evészavarok kezelésének alapelveit, a diagnosztikai lépéseket és a terápiás módszereket. Emellett bemutatnak több olyan gyakorlati technikát, amelyek elengedhetetlenek az evészavarok kezelésében, valamint kitérnek a szükséges készségekre és a terápiás csapdákra is.
Evészavarok
Az alábbi összefoglalók célja, hogy érthető módon bemutassák az evészavarokat, azok főbb jellemzőit, a diagnózishoz szükséges szempontokat és a gyakori tüneteket. Emellett szó esik az evészavarok egészségügyi következményeiről, a kivizsgálás lépéseiről, a kezelési lehetőségekről, és arról, hogy hogyan működik az ellátórendszer. Az összefoglalók folyamatosan frissülnek, hogy mindig a legaktuálisabb információkat tartalmazzák.
Anorexia nervosa
Alaptünete a testsúlyhiány, az intenzív félelem a súlygyarapodástól, valamint a testképzavar, vagyis a saját test súlyának vagy alakjának zavart észlelése.
Orthorexia nervosa
Fő tünete az ételek minőségére vonatkozó megszállottság: minden olyan étel elkerülését eredményezi, amelyet a beteg egészségtelennek vél.
Bulimia nervosa
Visszatérő falási epizódok jelenléte, mely magába foglalja a kontrollvesztés élményét is. Jellemző a testsúlygyarapodás megakadályozására irányuló kompenzátoros viselkedés jelenléte.
Atípusos vagy szubklinikai zavarok
Zavarok, amelyek nem merítik ki a diagnosztikai kritériumokat, de jelentős funkcióromlást okoznak, illetve amelyek még nem váltak a diagnosztikus rendszerekben önálló kórképpé.
Falászavar
Visszatérő falásrohamok, az epizód az étkezés feletti kontroll elvesztésével jár.
Gyermekkori evészavarok
Gyermekkorban jellemző kórképek például a szelektív evészavar, rumináció/rágás-köpés szindróma, pica.
ARFID
A beteg látszólag nem érdeklődik az étkezés vagy az étel iránt, az étkezéseket elkerüli, illetve aggódik az étkezés nemkívánatos következményei miatt.
Férfiak evés- és testképzavarai
Anorexia és bulimia, falászavar, valamint izomdiszmorfia jellemzői férfi betegekek esetében.
Evési Attitűdök Tesztje
BMI
A BMI (Body Mass Index, azaz testtömegindex) egy olyan mérőszám, amely a testtömeg és a magasság arányából adódik. A BMI kiszámításához a testsúlyt kilogrammban elosztják a magasság méterben vett négyzetével (kg/m²). Például, ha valaki 70 kg súlyú és 1,75 m magas, akkor a BMI-je 22,9 (70 / 1,75²). A BMI-t gyakran használják az alultápláltság, normál testsúly, túlsúly és elhízás kategóriáinak meghatározására.
A BMI erőssége, hogy egyszerűen kiszámítható, így hasznos lehet népegészségügyi felmérésekben és alapvető szűrések során. Azonban hátránya, hogy nem veszi figyelembe az izomtömeg, a csonttömeg és a testzsír eloszlását, ami azt jelenti, hogy egyes esetekben pontatlan eredményeket adhat. Például sportolóknál vagy izmos személyeknél a BMI magas lehet, anélkül, hogy valóban túlsúlyosak lennének, míg idősebb vagy inaktív embereknél alacsony BMI is előfordulhat, még akkor is, ha magas testzsírszázalékkal rendelkeznek. Éppen ezért nem ajánlott abszolút BMI-határt meghúzni a kórházi felvétel meghatározásakor.
Az alábbi táblázat a A National Health and Nutrition Examination Survey III (Kuczmarski, Ogden és mtsai, 2002) referenciaadatait tartalmazza, az EAT-26 kérdőív szerzője, David M. Garner, PhD ajánlása mentén adaptáltuk.
A segítégkérés útjai
Evészavarokban való érintettség esetén az alábbi lehetőségeket mérlegelheti. Az alábbi lépések csupán tájékoztató jellegűek, és nem feltétlenül a segítségkérés helyes sorrendjét mutatják be.
Orvosi vizsgálat
A pszichoterápia megkezdése előtt orvosi vizsgálat szükséges. A klinikai szakpszichológus munkája során köteles orvosi konzultációt igénybe venni minden esetben, amikor a beteg állapota vagy állapotának védelme indokolja.
Részletes fizikális vizsgálat, amely magában foglalja a belgyógyászati és neurológiai értékelést, valamint a vérnyomás mérését, az EKG-t és a laborvizsgálatokat, elengedhetetlen a beteg állapotának pontos felméréséhez. Fontos, hogy minél előbb elvégezzük ezeket a szomatikus vizsgálatokat, hogy kizárhassuk a fogyáshoz vezető esetleges szervi okokat. A sürgősségi paraméterek figyelembevételével történő kockázatbecslés is alapvető fontosságú. A vizsgálatok célja egyrészt a szomatikus differenciáldiagnózis felállítása, másrészt a kockázatok megfelelő felmérése.
(Források: Eütv.103.§.4. és 2020. EüK. 7. szám EMMI szakmai irányelv 1.)
Ambuláns ellátás
Kórházi fekvőbeteg-ellátás
Magánellátás
A járóbeteg-ellátás történhet magánellátás keretein belül. Javasoljuk az alábbi szempontok mérlegelését.
Az ellátók kompetenciája
Ideális esetben a pszichés vezetést evészavar terápiában jártas (gyermek)pszichiáter szakorvos, klinikai szakpszichológus (pszichoterápiás végzettséggel) vagy pszichoterapeuta szakorvos végzi.
A fenti végzettségekkel még nem rendelkező (többnyire képzésben lévő) szakemberek mindenképp szupervízió igénybevétele mellett dolgoznak.
A családterápiát végző szakemberek közül legalább az egyik pszichológus vagy pszichiáter.
A terápia formája
A család bevonása a lehető legnagyobb mértékben lényeges az evészavarok kezelésében. A családterápia fiatal, tizenéves evészavaros betegek kezelésében a leginkább ajánlott módszer. (Figyelem: a családterápia NEM egyenlő a családállítással. Mi kizárólag a családterápiát javasoljuk.) Ha a szülők nem érhetőek el, akkor természetesen egyéni terápia vagy csoportterápia lehet célravezető.
A magyarországi gyakorlatban az integratív terápiás megközelítés bizonyul a leghatékonyabbnak. Ez magában foglalja az egyéni, család- és csoportterápiát, valamint a különböző pszichoterápiás módszerek integrálását és a betegségspecifikus megközelítéseket.
Módszerek
A pszichoterápiás gyakorlatban az evészavarokkal foglalkozó szakemberek változatos módszerekkel dolgozhatnak.
A szakmai ajánlásokban rendre megjelenő pszichoterápiás módszerek:
- Családterápia
- Kognitív viselkedésterápia (CBT)
- Pszichodinamikus terápiák
- Integrált megközelítéssel dolgozó pszichoterápiás irányzatok (pl. sématerápia, dialektikus viselkedésterápia, mentalizáció alapú terápia, áttételfókuszú terápia)
Kiegészítő terápiaként alkalmazhatóak:
- Non-verbális pszichoterápiás módszerek, elsősorban csoportos formában, pl. művészetterápia, zeneterápia, tánc- és mozgásterápia
(Források: Túry, Szumska, Pászthy & Purebl, 2017; 2020. EüK. 7. szám EMMI szakmai irányelv 1)
Önsegítés és pszichoedukáció
Pszichoedukáció
A pszichoedukáció olyan módszereket foglal magában, amelyek információnyújtásra és oktatásra épülnek. Ennek révén a betegek és hozzátartozóik megismerhetik a betegséget, ami elősegíti a betegek jobb motivációját és együttműködését, valamint javulást eredményez a családdal való kapcsolatokban. A pszichoedukáció kiegészítheti a pszichoterápiás beavatkozásokat, de enyhébb esetekben önállóan is jelentős segítséget nyújthat.
Pszichoedukációs tartalmainkért keresse fel az Evészavarokról Instagram-oldalát, Facebook-oldalát, illetve blogunkat.
Hozzátartozóknak szóló edukációs előadás-sorozatunkról itt tudhat meg többet.
Az Evészavarokról csapatának ajánlásai:
- Gersei Csenge Instagram-oldala
- A Csak ha érdekel podcast Leindler Milánnal
Önsegítés
Az önsegítés módszere egyre szélesebb körben terjed. Jellemzően csoportos formában valósul meg, de léteznek egyéni használatra szánt önsegítő útmutatók is. Ezekben a könyvekben jól kidolgozott programok találhatók, amelyeket a betegek önállóan, otthoni környezetben is alkalmazhatnak.
- A tiszta önsegítés azt jelenti, hogy a betegek kizárólag önmagukra vagy sorstársaikra támaszkodnak, az önsegítés szakember vezetése nélkül valósul meg. Evészavarból gyógyulóknak és gyógyultaknak szól a Gyógyuló Evészavarosok Online Önsegítő Csoportja, melyet az Evészavarokról csapata szervez, s amely Magyarország egyetlen olyan tiszta önsegítő csoportja, amely a Belvárosi Evészavar Műhely támogatásával és szakmai tanácsadás mellett működik.
- Vezetett önsegítés esetén valamilyen szakmai támogatás is rendelkezésre áll. A vezetett önsegítés elvén működik a Semmelweis Egyetem által kialakított JÓL(L)ESZÜNK online önsegítő program.
Az Evészavarokról csapata által ajánlott önsegítő kiadványok:
- Dr. Túry Ferenc: Anorexia, bulimia. Önsegítő és családsegítő kalauz – Anorexiában és bulimiában érintett személyeknek és családjaiknak ajánljuk
- P.J. Cooper: Farkaséhség (Fordította Dr. Túry Ferenc) – Bulimiában érintett személyeknek és hozzátartozóiknak ajánljuk
Az önsegítés nem helyettesítheti a pszichológiai tanácsadást és pszichoterápiát. Az önsegítő csoportok nem tekinthetőek csoportterápiának, hiszen nem terápiás eszközökkel dolgoznak.
Hozzátartozóknak
Leindler Milán pszichológus, egyetemi oktató és Gersei Csenge sajátélményű pszichológus rendszeresen szerveznek hozzátartozókat támogató csoportalkalmakat. További információkért látogasson el Milán és Csenge szakmai oldalára.
Érintetteknek
Bejegyzéseinken evészavarok kezelésében jártas szakemberek és evészavarból gyógyult, tapasztalati szakértők is dolgoznak. Érintetteknek szóló cikkeink a következők.
Hozzátartozóknak
Evészavarban érintett gyermekek és felnőttek hozzátartozóinak, barátainak szóló ismeretterjsztő bejegyzéseink.
Szakembereknek
Pszichológus, pszichiáter, háziorvos és dietetikus kollégáknak, valamint pedagógusoknak szóló ismeretterjsztő cikkeink gyűjteménye.
A kórházi felvétel szempontjai hazai intézményekben
A fentiekben bemutattuk a hazai irányelvek szerinti szempontokat, amelyek az evészavaros betegek kórházi fekvőbeteg-ellátását indokolttá tehetik. Ugyanakkor az ellátóhelyek a klinikai gyakorlatban eltérhetnek az ajánlásokban foglaltaktól. Ezért kapcsolatba léptünk magyarországi kórházak pszichiátriai osztályával, hogy releváns adatokat gyűjtsünk a kórházi elhelyezésre vonatkozó kritériumokról. Ezt a szakaszt folyamatosan frissítjük a beérkezett információk alapján.
YouTube-csatornánk
Hamarosan érkezik az Evészavarokról YouTube-csatorna! Javában dolgozunk saját videós tartalmainkon. Köszönjük, ha feliratkozásával támogatja munkánkat.
Ellenőrzött információk
Tartalmaink tudományos cikkeken alapulnak
Gyakorlott szakemberek
Csapatunkban evészavarok kezelésében jártas szakemberek dolgoznak
Naprakész tudásanyag
Oldalunk folyamatosan frissül
Sajátélményű előadók
Több előadónk és szerzőnk evészavarból gyógyult
Magyarországra vonatkoztatva
Magyarország-specifikus információk
Szakmai szupervízió
Szakpszichológus szakemberünk munkáját szoros szupervízió mellett végzi